Log In or Register
HomeLocal NewsState NewsSportsOpinionObituariesAgriculture
Quick Links
  Home
  My Bulletin
  Contact The Bulletin

Marketplace
  Display Ads
  Classifieds
  Dir. of Advertisers

Opinion

Hamas’ war on Israel

Parenting: Consequences teach responsibility

More opinion

Ag News

Gudmundsen Sandhills Lab to host open house Aug. 20

NFU: Say no to Tyson-Hillshire merger

More Ag News


Email Article | Print Article
Sports - Local Sports
 
Track: St. Pat's triumphs Tell North Platte what you think
 
Photo by Joe Chitwood
Andrew O'Neil wins the triple jump for St. Pat's with a distance of 41-feet, 6-inches.
Photo by Joe Chitwood
Alex Harms sprints for the finish in the 300 hurdles ahead of Eric Roe of Brady.
Photo by Joe Chitwood
Hershey's Josiah Connell take the baton from Monte McNail in the 4x800 relay.
Photo by Joe Chitwood
Shaylin McClellen beats Maxwell's Blake Tracy and St. Pat's Jordyn Childears to win the 100 meters.
Photo by Joe Chitwood
Laramie Fowler from Stapleton-McPherson County clears 5'-3".
Photo by Joe Chitwood
Drew McClellens misses at 15 feet. He won the pole vault, clearing 14'6"
Photo by Joe Chitwood
Brady's Trevor Mann jumps 41'-4" for second place in the triple jump.

St. Patrick's won both the girls and boys divisions Friday in a track meet hosted by Stapleton high school. 

NebraskaLand National BankYou've got a
facebook Request!
CLICK HERE!

The meet was held at North Platte High School.  

Several athletes won more than one individual. Austin Blume of Hitchcock County won the 800 and 1600 meter runs. St. Pat’s Alex Harms took the gold in the 300 hurdles and also won the discus.

For the girls, Brady’s Shaylin McCellen won both the 100 and 200 meters. St. Pat's Anna O’Malley was first in the 800 and 1600. Valerie Most of Brady won the 100 and 200 hurdles, along with capturing the pole vault gold medal.

Eustis-Farnam had a double winner in the field events. Jessica Deterding won the long jump and the triple jump.

The St. Pat’s girls won both the 4x100 and the 4x800 relay.

 

Boys team results:

1. St. Pat’s 221

2. Brady 123

3. Hitchcock County 71

4. Hershey 51

5. SMC 48

6. Arthur

7. Maxwell

8. Eustis-Farnam

9. Hyannis

10. St. Pat’s jv

 

Girls team results:

1. St. Pat’s 169

2. Maxwell 106

3. Brady 103

4. Hyannis

5. Eustis-Farnam

6. SMC

7. Hershey

8. Hitchcock County

9. Arthur

10. St. Pat’s jv

 

Boys individual results:

100- 1 Warren Cody, Brady 11.50, 2 Austin Helmer, Arthur, 3 Collin Pieper St. Pat’s.

200- 1 Jacob Derrickson, St Pat’s 23.50, 2 Lucas Harbur SMC, 3 Collin Pieper, St. Pat’s.

400- 1 Troy Lusk, Brady 53.60, 2 Daniel Arp, Hitchcock County, 3 Chase Viter, Brady

800- 1 Austin Blume, Hitchcock County 2:03.30, 2 Chase Ochs, St. Pat’s, 3 Monte McNail, Hershey

1600- 1 Austin Blume, Hitchcock County 5:05.30, 2 Chase Ochs, St. Pat’s, 3 Sean Thomas, Brady

110h- 1 Eric Roe, Brady 15.60, 2 Mark Mayfield, St. Pat’s, 3 Alex Harms, St. Pat’s

300h- Alex Harms, St. Pat’s 42.50, 2 Eric Roe, Brady, 3 Trevor Mann, Brady

4x100- 1 Cody Warren, Levi DeStefano, Dayne Porter, Eric Roe, Brady 44.90, 2 St Pat’s Varsity, 3.  Hitchcock County

4x400- 1. Andrew O’Neill, Mark Mayfield, Drew McClellen, Jacob Derrickson, St. Pat’s Varsity 3:43.10.  2. Hitchcock County, 3. Maxwell.

4x800- 1. Tucker Hicks, Monte McNail, Colton Clark, Josiah Connell, Hershey 9:09.00, 2. St. Pat’s varsity, 3. Maxwell

Long jump- 1 Hunter Johnson, Eustis-Farnam 20’ 6 ¾”, 2 Austin Helmer, Arthur, 3 Jon Taullie, Brady.

Shot put- 1 Miguel Martinez, St. Pat’s 46’-5 1/4” , 2 Luke Walz, SMC, 3 Levi DeStefano, Brady.

Discus- 1 Alex Harms, St. Pat’s 134’- 6”, 2 Mike Elsten, St. Pat’s, 3 Logan Purdy, Eustis-Farnam.

Triple jump- Andrew O’Neil, St. Pat’s 41’-6”, 2 Trevor Mann, Brady, 3 Hunter Johnson, Eustis-Farnam.

High jump- 1 Laramie Fowler, SMC 6’-0”, 2 Alex Hinkle, SMC, 3 Cory Clinch, St. Pat’s.

Pole vault- 1 Drew McClellen, St. Pat’s 14’-6”, 2 Jacob Derrickson, St. Pat’s, 3 Dayne Porter, Brady.

 

Girls individual results:

100- 1 Shaylin McClellen, Brady 13.00, 2 Tracy Blake, Maxwell, 3 Jordyn Childears, St. Pat’s.

200- 1 Shaylin McClellen, Brady 27.60, 2 Jessica Deterding, Eustis-Farnam, 3 Sammi Li, Hershey.

400- 1 Frannie Young, Hyannis 1:04.70, 2 Taylor Mustion, Hershey, 3 Michaela Jurgens, Brady.

800- 1 Anna O’Malley, St. Pat’s 2:35.20, 2 Maddie Ramsay, Hyannis, 3 Tristan Haake, SMC.

1600- 1 Anna O’Malley, St. Pat’s 5:50.30, 2 Riley Nitsch, St. Pat’s, 3 Tayler Blume, Hitchcock County.

3200- 1 Ellie Buhrman, St. Pat’s 14:49.70, 2 Elli Wid, St. Pat’s, 3 Kyra Jones, Maxwell.

100h- 1 Valerie Most, Brady 15.80, 2 Jordyn Childears, St. Pat’s, 3 Anna Crane, Maxwell.

300h- 1 Valerie Most, Brady 49.70, 2 McKenna Rieker, Eustis-Farnam, 3 Jordyn Childears, St. Pat’s.

4x100- 1 Bree Saner, Amanda McClellen, Erin Nozicka, Jordyn Childears, St. Pat’s 53.10, 2. Brady, 3. Maxwell

4x400- 1 Savannas Jamison, Frannie Young, Maddie Ramsay, Brook Jamison, Hyannis 4:31. 2. Eustis- Farnam, 3. St. Pat’s

4x800- 1 Peyton Irish, Riley NItsch, Bree Saner, Anna O’Malley, St. Pat’s 10:53.90, 2. SMC, 3. Hyannis.

Long jump- 1 Jessica Deterding, Eustis-Farnam 16’-4”, 2 Shaylin McClellen, Brady, 3. Tracy Blake, Maxwell.

Shot put- 1 Savanna Jamison, Hyannis 34’-3”, 2 Taelor Morrissey, Maxwell, 3. Alisa Hassett, Hershey.

Discus- 1. Zandra Carlini, St. Pat’s 110’-4”, 2. Savanna Jamision, Hyannis. 3. Haley Hernchir, Hitchcock County.

Triple jump- 1. Jessica Deterding, Eustis-Farnam 34’-3 ¾”, 2. Josie Cox, Maxwell, 3. Tracie Blake, Maxwell.

High jump- 1. Josie Palmer, Brady 5’3”, 2. Valerie Most, Brady, 3. Bailee Keller, Maxwell.

Pole vault- 1. Valerie Most, Brady 9’-0”, 2. Katie Montgomery, St. Pat’s, 3. Rachel Stubbs, Maxwell.


Like this story to send to your facebook

The North Platte Bulletin - Published 5/11/2014
Copyright © 2014 northplattebulletin.com - All rights reserved.
Flatrock Publishing, Inc. - 1300 E 4th St., Suite F - North Platte, NE 69101
 
Show me Talk Back during this visit
 
 

Copyright © 2003 - 2014 northplattebulletin.com
All rights reserved.

Flatrock Publishing, Inc.
1300 E 4th St., Suite F
North Platte, NE 69101

 
Your Ip Address - 54.242.18.190
North Platte, Nebraska