Log In or Register
HomeLocal NewsState NewsSportsOpinionObituariesAgriculture
Quick Links
  Home
  My Bulletin
  Contact The Bulletin

Marketplace
  Display Ads
  Classifieds
  Dir. of Advertisers

Opinion

Mail: Afraid it just hit me wrong

Obamacare update: One year later

More opinion

Ag News

Governor appoints new directors to Nebraska Wheat Board

Nebraska SRM conference set in North Platte

More Ag News


Email Article | Print Article
Sports - Local Sports
 
Wrestling: North Platte shines against Lincoln, Omaha teamsTell North Platte what you think
 

North Platte wrestlers defeated five teams from eastern Nebraska Saturday at the Chieftain duals.

NebraskaLand National BankYou've got a
facebook Request!
CLICK HERE!

Dylan Petersen, Colton Thompson, Shawn Roblee, Jobie Loving and Tyler Bornsen all went undefeated in their matches for NPHS.

In the first round, North Platte dominated the lighter brackets and defeated Omaha Westside, 45-33. The individual results:

126 - Alex Murphy (North Platte) over Josh Jansa (Westside) Fall 3:26

132 - Dylan Petersen (North Platte) over Maks Richards (Westside) Fall 2:36

138 - Colton Thompson (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf

145 - Austin Matthews (North Platte) over Isaiah Peerman (Westside) Fall 4:25

152 - Shawn Roblee (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf

160 - Jobie Loving (North Platte) over Ben Huss (Westside) Dec 4-3

170 - Dai Tei Veion Edmonson (Westside) over Unknown (Unattached) Forf

182 - Tyler Bornsen (North Platte) over Ismail Hamze (Westside) Fall 1:30

195 - Michael Lafournaise (Westside) over Austin DeLorme (North Platte) Fall 4:43

220 - Bryan Halsted (North Platte) over Jacob Kent (Westside) Fall 2:52

285 - Kelin Gady (Westside) over Unknown (Unattached) Forf

106 - Drew Sorrell (Westside) over Alex Guerra (North Platte) Dec 8-2

113 - Joe Wiles (Westside) over Unknown (Unattached) Forf

120 - Dylan Sorrell (Westside) over David Mata (North Platte) Fall 1:18


In the second round, North Platte defeated Lincoln Northeast 59-21.

132 - Dylan Petersen (North Platte) over Logan Remaklus (Northeast) Fall 2:40

138 - Colton Thompson (North Platte) over Kendrick Frazier (Northeast) Fall 1:01

145 - Austin Matthews (North Platte) over Kaleb Mattox (Northeast) Fall 2:49

152 - Shawn Roblee (North Platte) over Tyson Black-Zegers (Northeast) Fall 1:03

160 - Jobie Loving (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Shelby Koch (Northeast) over Unknown (Unattached) Forf

182 - Tyler Bornsen (North Platte) over Jack Moore (Northeast) Fall 1:00

195 - Austin DeLorme (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf

220 - Bryan Halsted (North Platte) over Ryan Ainslin (Northeast) Fall 1:30

285 - Robert Morris (Northeast) received a bye.

106 - Alex Guerra (North Platte) over Jacob Sabin (Northeast) Fall 1:10

113 - Jordan Schmidt (Northeast) over Unknown (Unattached) Forf

120 - David Mata (North Platte) over Jerrel Fox (Northeast) TF 16-1

126 - Sky Murcek (Northeast) over Alex Murphy (North Platte) Dec 6-3


North Platte defeated Lincoln High 58-24 in round three:

138 - Colton Thompson (North Platte) over Nam Vo (Lincoln High) Fall 2:15

145 - Austin Matthews (North Platte) over Unknown (Unattached) Fall 0:00

152 - Shawn Roblee (North Platte) over Hunter White (Lincoln High) Maj 14-3

160 - Jobie Loving (North Platte) received a bye.

170 - Cody Allgood (Lincoln High) over Unknown (Unattached) Forf

182 - Tyler Bornsen (North Platte) over Hoaglin Cody (Lincoln High) Fall 0:40

195 - Austin DeLorme (North Platte) over Carlos Gutierrez (Lincoln High) Fall 0:19

220 - Jaime Beltran (Lincoln High) over Bryan Halsted (North Platte) Fall 5:00

285 - Alek Morales (North Platte) over Jacob Evans (Lincoln High) Fall 1:00

106 - Wesley Dawkins (Lincoln High) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Aidan Arnold (Lincoln High) over Alex Guerra (North Platte) Fall 1:16

120 - David Mata (North Platte) over Marcus Haynes (Lincoln High) Fall 1:37

126 - Alex Murphy (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf

132 - Dylan Petersen (North Platte) over Lucky Tran (Lincoln High) Fall 1:07


In round four, North Platte defeated Bellevue West 47-18.

145 - Jake Garner (Bellevue West) over Austin Matthews (North Platte) Dec 3-2

152 - Shawn Roblee (North Platte) over Jonathan Carle (Bellevue West) TF 17-2

160 - Jobie Loving (North Platte) over Jack Glover (Bellevue West) Fall 1:02

170 - John David Cottrell (Bellevue West) over Unknown (Unattached) Forf

182 - Tyler Bornsen (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf

195 - Nigel Moss (Bellevue West) over Austin DeLorme (North Platte) Fall 3:34

220 - Bryan Halsted (North Platte) over Ryan Wallace (Bellevue West) Fall 5:38

285 - Alek Morales (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf

106 - Alex Guerra (North Platte) over Caleb Eby (Bellevue West) Fall 1:37

113 - Double Forfeit

120 - Ryan Smales (Bellevue West) over David Mata (North Platte) Dec 12-7

126 - Alex Murphy (North Platte) over Zachary Carle (Bellevue West) Fall 0:50

132 - Dylan Petersen (North Platte) over Anthony Tucci (Bellevue West) Dec 8-2

138 - Colton Thompson (North Platte) over Dillan DeRosier (Bellevue West) Dec 7-2


In round five, North Platte defeated Bellevue East 54-22.

152 - Shawn Roblee (North Platte) over Austin Simpson (Bellevue East) TF 22-7

160 - Johnny Porter (Bellevue East) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Jobie Loving (North Platte) over Nick Schroeder (Bellevue East) Fall 0:35

182 - Tyler Bornsen (North Platte) over Christian Ostergaard (Bellevue East) Fall 0:36

195 - Jacob Packard (Bellevue East) over Austin DeLorme (North Platte) Fall 3:18

220 - Bryan Halsted (North Platte) over Andrew Lambrecht (Bellevue East) Fall 5:24

285 - Jacob Wild (Bellevue East) over Alek Morales (North Platte) Maj 12-4

106 - Alex Guerra (North Platte) over Oscar Baird (Bellevue East) Fall 1:03

113 - Brandon Cheek (Bellevue East) over Unknown (Unattached) Forf

120 - David Mata (North Platte) over Jon Harman (Bellevue East) Fall 1:22

126 - Alex Murphy (North Platte) over Nick Binder (Bellevue East) TF 20-4

132 - Dylan Petersen (North Platte) over Chris Thomson (Bellevue East) Fall 0:59

138 - Colton Thompson (North Platte) over Ben Hoffman (Bellevue East) Maj 13-2

145 - Austin Matthews (North Platte) over Zac Hawkins (Bellevue East) Maj 14-3


Like this story to send to your facebook

The North Platte Bulletin - Published 12/15/2013
Copyright © 2013 northplattebulletin.com - All rights reserved.
Flatrock Publishing, Inc. - 1300 E 4th St., Suite F - North Platte, NE 69101
 
Hide Talk Back
 
 
Login to post Talk Back
Close


Click on the cop Report Talk Back Abuse to report Talk Back abuse and misuse
 
 
 

Copyright © 2003 - 2014 northplattebulletin.com
All rights reserved.

Flatrock Publishing, Inc.
1300 E 4th St., Suite F
North Platte, NE 69101

 
Your Ip Address - 54.166.95.146
North Platte, Nebraska