Log In or Register
HomeLocal NewsState NewsSportsOpinionObituariesAgriculture
Quick Links
  Home
  My Bulletin
  Contact The Bulletin

Marketplace
  Display Ads
  Classifieds
  Dir. of Advertisers

Opinion

Ben Sasse: Challenges, Internet security, ISIS, motivation

Mail: Train riders not welcome at homeless shelter

More opinion

Ag News

Reminder: State sales tax dropped on ag machinery parts, repairs

Governor appoints new directors to Nebraska Wheat Board

More Ag News


Email Article | Print Article
Sports - Local Sports
 
Swimming: North Platte defeats McCookTell North Platte what you think
 

Both the boys and girls swimming teams from North Platte High defeated McCook Thursday.

NebraskaLand National BankYou've got a
facebook Request!
CLICK HERE!

The boys overpowered McCook, 74-23. The girls team score was closer, 60-41.


The results:


Girls 200 Yard Medley Relay

1. NP A 2:19.70 (Fitzpatrick, Darling, Guethlein, Hall) 2. MCK A 2:28.25 (Helberg, Jones, Klein, Slattery) 3. MCK B 2:39.70. 4. MCK C 2:44.33.

Boys 200 Yard Medley Relay

1 NP A 2:01.31 (Halligan, Jahnke, Saner, Larsen) 2. MCK A 2:08.67 (Stamm, Thomas, Riemann, Collicott). 3. NP B 2:10.00.

Girls 200 Yard Freestyle

1 Cullinan, Kathleen 17 NP 2:22.94. 2. Geisler, Taylor MCK 2:23.68. 3. Graff, Anna MCK 2:27.29. 4. Darling, Lydia NP 2:29.25. 5. Wood, Erica MCK 2:37.56. 6 Hess, Jessica NP 2:46.14.

Boys 200 Yard Freestyle

1. Halligan, Charley NP 2:14.37. 2. Darling, Ethan NP 2:14.72. 3. Saner, Zachary NP 2:16.78. 4. Backer, Sam MCK 2:24.09. 5. Brown, Colton MCK 2:29.60. 6. Graff, Alex MCK 2:44.46.

Girls 200 Yard IM

1. Fitzpatrick, Kelly NP 2:41.55. 2. Twidwell, Angela NP 3:16.00. 3. Klein, Kerrigan MCK 3:28.61.

Boys 200 Yard IM

1. Halligan, Tyler 17 NP 2:21.04. 2. Stamm, Kalan MCK 2:56.42.

Girls 50 Yard Freestyle

1. Hall, Kim 18 NP 28.73. 2. Burns, Kristen MCK 29.04. 3. Shepherd, Madison MCK 29.70. 4. Gifford, Johnna NP 29.99. 5. Wordekemper, Miranda MCK 30.15. 6. Eggers, Cassidy NP 30.50.

Boys 50 Yard Freestyle

1. Collicott, Matthew MCK 24.25. 2. Larsen, Chris 19 NP 25.47. 3. Carman, Kobee NP 26.77. 4. Kasten, Tristan MCK 27.17. 5. Riemann, Jacob MCK 27.46

6. Harper, Louie 17 NP 27.47.

Girls 1 mtr Diving

1. Menghini, Allexis 18 NP 172.55. 2. Paloucek, Jackie 17 NP 165.90. 3. Mohr, Abigail MCK 133.85. 4. Sehnert, Becca MCK 126.10.

Boys 1 mtr Diving

1. Langan, Isaac MCK 154.60. 2. Malmkar, Tanner 17 NP 130.45. 3. Jolliffe, Ben 16 NP 116.10. 4. Strecker, Zack MCK 114.25.

Girls 100 Yard Butterfly

1. Guethlein, Shaylee 18 NP 1:16.35. 2. Helberg, Megan MCK 1:35.75.

Boys 100 Yard Butterfly

1. Saner, Zachary 17 NP 1:21.72.

Girls 100 Yard Freestyle

1. Hall, Kim 18 NP 1:02.94. 2. Geisler, Taylor MCK 1:05.93. 3. Shepherd, Madison MCK 1:07.81. 4. Burns, Kristen MCK 1:08.04. 5. Gifford, Johnna 16 NP 1:08.78. 6. Eggers, Cassidy 15 NP 1:09.17.

Boys 100 Yard Freestyle

1. Jahnke, Landon 16 NP 56.33. 2. Larsen, Chris 19 NP 1:01.23. 3. Darling, Ethan 15 NP 1:01.77. 4. Kasten, Tristan MCK 1:03.18. 5. Brown, Colton MCK 1:04.96. 6. Harrison, Cody MCK 1:16.79.

Girls 500 Yard Freestyle

1. Guethlein, Shaylee 18 NP 6:28.81. 2. Graff, Anna MCK 6:52.33 3. Hess, Jessica NP 7:22.78. 4. Larington, Sara MCK 8:44.41. 5. Bair, Veronica MCK 8:49.04.

Boys 500 Yard Freestyle

1. Jahnke, Landon 16 NP 5:46.83. 2. Halligan, Charley 18 NP 5:59.61. 3. Davis, Erik 18 NP 6:32.62. 4. Backer, Sam MCK 6:33.40. 5. Graff, Alex MCK 7:34.10.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1. NP A 1:56.01. (Darling, Eggers, Gifford, Hall) 2. MCK A 2:01.86 (Burns, Geisler, Wordekemper, Shepherd.) 3. MCK B 2:04.91. 4. NP B 2:07.80. 5. MCK C 2:15.74. 6. NP C 2:27.55.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1. NP A 1:45.77. (Larsen, Darling, Carman, Halligan) 2. MCK A 1:47.66. 3. NP B 1:49.98. 4 MCK B 2:02.12. 5. MCK C 2:09.32.

Girls 100 Yard Backstroke

1. Fitzpatrick, Kelly 14 NP 1:16.14. 2. Cullinan, Kathleen 17 NP 1:18.91. 3. Helberg, Megan MCK 1:27.73. 4. Reiners, Jane MCK 1:28.80.

Boys 100 Yard Backstroke

1. Halligan, Tyler 17 NP 1:04.17. 2. Carman, Kobee NP 1:12.92. 3. Stamm, Kalan MCK 1:18.43. 4. Walsh, Matthew 18 NP 1:18.87. 5. Samway, Dylan MCK 1:23.40. 6. Brunswick, Dawson MCK 1:39.09.

Girls 100 Yard Breaststroke

1. Jones, Lexis MCK 1:31.53. 2. Darling, Lydia 16 NP 1:38.83. 3. Carriker, Bryn MCK 1:39.10. 4. Kalinski, Samantha MCK 1:40.66. 5. Twidwell, Angela 15 NP 1:43.95.

Boys 100 Yard Breaststroke

1. Davis, Erik 18 NP 1:27.43. 2. Thomas, Tristan MCK 1:28.28. 3. Molcyk, Colton MCK 1:37.64. Harrison, Cody MCK 1:52.04.

Girls 400 Yard Freestyle Relay

1. MCK A 4:30.66. (Burns, Shepherd, Wood, Geisler) 2. NP A 4:31.66 (Eggers, Cullinan, Wagner, Gifford). 3. MCK B 5:01.42. 4. NP B 5:18.97. 5. MCK C 5:29.20.

Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 NP A 4:05.71 (Carman, Saner, Harper, Jahnke). 2. NP B 4:11.04. 3. MCK A 4:18.37. 4. MCK B 5:02.51. 5. MCK C 5:15.95.


Like this story to send to your facebook

The North Platte Bulletin - Published 1/25/2013
Copyright © 2013 northplattebulletin.com - All rights reserved.
Flatrock Publishing, Inc. - 1300 E 4th St., Suite F - North Platte, NE 69101
 
Hide Talk Back
 
 
Login to post Talk Back
Close


Click on the cop Report Talk Back Abuse to report Talk Back abuse and misuse
 
 
 

Copyright © 2003 - 2014 northplattebulletin.com
All rights reserved.

Flatrock Publishing, Inc.
1300 E 4th St., Suite F
North Platte, NE 69101

 
Your Ip Address - 54.82.27.141
North Platte, Nebraska